Pływanie – umiejętność jaką człowiek powinien posiadać zaraz po opanowaniu podstaw egzystencjalnych jak oddychanie, jedzenie, chodzenie czy mówienie. Woda jest wokół nas na każdym kroku. Na naszej planecie wody w zbiornikach wodnych jest dwukrotnie więcej niż lądu. Umiejętność pływania powinna stanowić obowiązkowy element poznawczy a jednak często jest pomijana w rozwoju młodego człowieka. Ludzie zapominają jaką ważną rolę pełni pływanie w naszym życiu, w ilu aspektach pomaga.
Poniżej skupię się na 5 najważniejszych. Pięciu, które mogę bardzo wymiernie wpłynąć na poprawę naszego życia.
Często rodzice zgłaszają się z prośbą o naukę pływania dziecka „na zalecenie lekarza”. Niestety sedenteryjny tryb życia młodego człowieka spędzającego godziny przed komputerem czy telefonem powoduje skrzywienia kręgosłupa które wpływają negatywnie na dorosłe życie. Jedną z metod rehabilitacyjnych jest właśnie pływanie. Dzięki ruchom wykonywanym często symetrycznie, bez dodatkowych obciążeń na stawy, wymuszającym prostą sylwetkę w wodzie kręgosłup wraca do poprawnego kształtu. Jest to długa praca ale wykonywana poprawnie i regularnie daje zamierzone efekty.
Woda na pływalni w niecce sportowej ma 28 st celcjusza. Oznacza to, że jest niższa niż temperatura naszego organizmu przez co ludzkie ciało musi się dostosować do tych warunków. Dzięki regularnemu pływaniu nasz organizm wzmacnia system immunologiczny co prowadzi do wyższej odporności na wirusy i bakterie. Z obserwacji podczas 15 letniej pracy na pływalni zauważyłem, że dzieci uczęszczające na zajęcia pływackie w drugim roku zajęć prawie nie chorują a im starsze tym zdrowie bardziej dopisuje (oczywiście przy założeniu, ze dba się o siebie każdego dnia w każdych warunkach). Sam pływając regularnie całe życie w obecnym okresie prawie nie choruję co na pewno wynika z pracy jaką wykonał mój organizm za młodu.
Każdy kto trenował jakikolwiek sport wie, że potrafi on wpłynąć negatywnie na ciało w późniejszym, po wyczynowym, okresie. Niestety wiele sportów przeciąża kluczowe dla swojej dyscypliny stawy co odbija się na starość różnego rodzaju bólami. Nie jest to oczywiście regułą ale pływanie spośród całego wachalarza sportów nie przeciąża naszego organizmu gdyż w wodzie nic na nas nie naciska. Dodatkowo gdy już odczuwamy różnego rodzaju dolegliwości biomechaniczne to właśnie pływanie potrafi pomóc i poprawić naszą kondycję bez narażania na dodatkowe uszkodzenia.
Każdy kto pływa potwierdzi, że pływając człowiek wchodzi w swego rodzaju stan medytacji. Jesteśmy sami ze sobą a otaczająca nas woda i lekkość jaką w niej odczuwamy ukaja. Płynąc myślimy o bieżących sprawach lub pozwalamy „odpłynąć” naszym myślom ciesząc się wolnością jaka nam daje poruszanie się wodzie. Nie rzadko w trakcie rekreacyjnego lub sportowego pływania umysł potrafi podpowiedzieć rozwiązanie problemu którego szukamy. Dodatkowo endorfiny wyprodukowane po wysiłku sprawiają, że jesteśmy pozytywnie nastawieni do wyzwań. Pływanie relaksuje i każdy to potwierdzi!
Umówmy się, że każde wczasy, wakacje czy urlop spędzamy prędzej czy później nad wodą. Czy to jezioro, rzeka, morze czy basen, gdzieś ta woda często się pojawia. Dzięki umiejętności pływania nie tylko lepiej bawimy się i relaksujemy w wodzie ale też czujemy się bezpieczniej! W wielu miejscach są ratownicy ale nie zawsze zdążą pomóc gdy nagle nie ma gruntu pod nogami. Dzięki umiejętności pływania nie tylko wrócimy w bezpieczne miejsce ale i wykorzystamy potencjał wody o którym wspomniałem w poprzednim akapicie!
Podsumowując: Pływanie jest najlepszą formą ruchu i kto nie umie pływać traci zarówno zdrowie jak i wiele przyjemności z życia!